Zoey42's bookshelf: read

Fools Die
Omerta
The Honey Badger
Africký príbeh lásky: Láska, život a slony
Platypus Police Squad: The Frog Who Croaked
The Honeymoon Cottage
Dead of Eve
The Book Thief
The Tourist
Charlieho malé tajomstvá
Death Ain't But A Word
The Hours
Labyrinth
Námestie svätej Alžbety
Vita
Za vyšným mlynom a iné prózy
Jonathan Livingston Seagull
Cancer Ward
Ako chutí moc
Vidím to, co vrah


Zoey42's favorite books »

štvrtok 4. júla 2013

Čo čítam - január až júl 2013A tu je prehľad kníh, ktoré som čítala približne od januára. Aj keď nie všetky mám už prečítané, sú to také moje najnovšie prírastky.


Úplne navrchu sú Charlieho malé tajomstvá, ktoré som si kúpila cez vianočné prázdniny ako oneskorený darček. Videla som aj film, a aj keď sa mi niektoré myšlienky zdali trocha prináročné na pätnásťročného chlapca, kniha sa veľmi príjemne čítala. Teda až na ten neočakávaný koniec, no.

Vidím to, co vrah mi prišla ako výhra zo súťaže od Syki (Knižní doupě). Taktiež sa veľmi dobre a rýchle čítala. Zhltla som ju za dva dni.

Africký príbeh lásky mi zasa prišiel ako výhra z BUXu. Kniha ma zaujala už na prvý pohľad – jej súčasťou sú totiž aj staré fotografie, ktoré dopĺňajú autobiografický príbeh. Vo všeobecnosti to síce nie je celkom môj žáner, ale všetky tie príbehy o rôznych zvieratách a živote v africkej divočine vytvorili celkom fajn čítanie.

 


The Frog Who Croaked – opäť výhra, tentoraz z Goodreads. Síce je to kniha pre deti a preto aj dej nie je nejako extra komplikovaný, kniha ma celkom prekvapila. Síce z nej trocha bolo cítiť tú východnú funkciu (dej sa týkal výroby nelegálnych syntetických rýb, ktoré mali symbolizovať drogy), postavy (všetky zvieracie) sa mi však zdali dosť prepracované na to, že je určená pre Grade 3 - 7 , teda vekovo asi 8 - 13 . Inak, ešte som sa nestretla s tým, že by hlavnou postavou boli vtátopysky - zábavní policajti vyšetrujúci celý prípad. 
The Honeymoon Cottage – taktiež výhra z GoodReads, ešte som ju nečítala. Podľa obsahu je o tom, že matka aj so synom utečú od otca a začnú nový život na pláži. Matka sa zahľadí do nejakého správcu, ale ich idylke odzvoní, keď vysvitne, že bývalý manžel je zabijak a chce sa pomstiť žene za to, že ho opustila. Zrejme to nebude literárne dielo storočia, ale niekedy prvý dojem dokáže aj klamať.

Dead of Eve – opäť výhra z GoodReads. Ďalšie potvrdenie, že prvý dojem môže klamať – tentoraz však naopak. Obálka sa mi páčila, anotácia tiež a žánrovo bola zaradená medzi paranormálny postapokalyptický akčný román. Čo začalo celkom OK sa rýchlo zvrhlo a aj moje nadšenie sa zmenilo na ‚ako-toto-mohol-niekto-vydať‘ pocit.
     Dej sa začína po vypuknutí nákazy, ktorá veľa ľudí zabila a väčšinu ostatných premenila na  divný hmyz (poriadny slovenský preklad som nenašla, v AJ aphids, v ČJ mšice, každopádne viď. obr. dole). Všetky ženy sa premenili taktiež na aphids alebo na nymfy (zakuklené štádium), jediná žena, ktorá prežila je Eve – hlavná hrdinka. Rýchlo zabudne na smrť svojich dvoch detí, a aj na smrť manžela, ktorý zomiera pri pokuse zachrániť ju pre znásilnením priateľ jej otca. Zvyšok deja sa zameriava na jej putovanie, kde postupne stretáva troch mužov (samozrejme s každým strávi pár horúcich nocí). Postupne vysvitne, že Eve ako jediná žena môže byť nápomocná pri výrobe lieku. Zisťuje, že silou vôle dokáže ovládať aphids, ale musí sa pri tom opierať o nahého muža, aby si doplnila svoju jang energiu. A ani to, že si každý muž na nej chce uspokojiť svoje fantázie nie je problém, pretože hádajte čo, Eve je taktiež sexuálna maniačka.
     No jednoducho dosť uletená kniha.

aphid / mšice / v knihe sa na to premenila väčšina ľudskej populácie

Naprieč vesmírom – som si objednala v rámci akcie len za 2€. Čítala som na ňu veľmi pochvalné recenzie, ale mne sa až taká úžasná nezdala. Plusový bod však dostáva za to, že ma koniec vážne prekvapil – bol iný ako býva u takých kníh.

Kam zmizla Aljaška – darček k 18. narodeninám od kamarátky :D Začala som ju čítať hneď ako som sa vrátila z osláv a neprestala som, kým som ju nedočítala o druhej v noci, keďže som chcela zistiť, ako to už názov hovorí, kam zmizla Aljaška.  Plánujem si však dať re-read a viac sa nad ňou zamyslieť.

 Death Ain’t But A Word – znova výhra na GoodReads. Hlavný hrdina je narkoman bez domova, ktorý vidí duchov, kniha bola však lepšia ako to na prvý pohľad vyzerá – akcia, zaujímavé prostredie a veľa amerického slangu.Hostiteľ – výhra z Martinusu. Už som ju síce čítala, ale vždy poteší mať doma vlastný výtlačok, navyše s filmovou obálkou. Ku knihe som taktiež dostala kozmetický balíček – lesky na pery (ten ružový je veľmi pekný), tekutú linku na oči, bielu ceruzku, ochranný lak na nechty, rúž.
Medárky –  som  dostala na konci školského roka za študijné úspechy. Zatiaľ sa mi páči a niekde ju pokladajú za novšiu klasiku, tak sa celkom čudujem, že som o nej nikdy nepočula. A je hrubá :)

Keď to tu po sebe čítam, tak som si vlastne z 11 kníh, ktoré som v poslednom období čítala, kúpila iba 2. Teraz znova očakávam ďalšie prírastky z GoodReads, takže sa už teším.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

I do love reading your comments here so give me a shout. Thank you for reading my post!